You are currently viewing Kurį optinį taikiklį pasirinkti, su pirma   ar  antra fokaline plokštuma?

Kurį optinį taikiklį pasirinkti, su pirma ar antra fokaline plokštuma?

Jei norite pagerinti šūvio  tikslumą, turite žinoti, kaip veikia  optinio taikiklio fokalinės  plokštumos. Daugelis šaulių iš tikrųjų dar nesupranta skirtumo tarp  plokštumų, ir  tai yra  optinio taikiklio aspektas, kuris daugeliui dažnai kelia painiavą. Daugelis svarsto, kurį optinį taikiklį geriau pasirinkti, su pirma ar antra fokaline  plokštuma. Tačiau tiesa ta, kad tiesiog reikia rasti tinkamą įrankį tinkamam darbui. Nė vienas nėra geresnis už kitą. 

Kas  yra optinio taikiklio fokalinės plokštumos?

Optikoje yra dvi skirtingos vietos, kuriose talpinamas taikymosi tinklelis. Optinio taikiklio tinklelis gali būti montuojamas į pirmąją  (FFP) arba antrąją erektoriaus sistemos fokalinę plokštumą (SFP). Erektorius – cilindras optikos viduje valdantis didinimą. Jei tinklelis yra sumontuotas erektoriaus priekyje, tada Jūs turėsite optinį taikiklį su pirma fokaline plokštuma. Ir, jei tinklelis sumontuotas už erektoriaus, arčiau akies lęšio, tuomet turėsite antros fokalinės plokštumos optinį taikiklį. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tai, kaip tinklelis elgiasi reguliuojant optinio taikiklio didinimą. FFP  taikiklis turi kintamo dydžio tinklelį, o SFP optikos taikiklis turės statinį tinklelį visais padidinimais. Tiek vienas, tiek ir kitas  variantas turi savų privalumų ir trūkumų.

Pirma fokalinė plokštuma

FFP  taikikliai  populiarūs tarp medžiotojų ir šaulių, kurie šaudo į  taikinius didesniu atstumu. Reguliuojant FFP optinio taikiklio didinimą,  matomo tinklelio dydis keisis keičiant priartinimą. Pirmosios  plokštumos optiniai taikikliai turi pranašumą prieš SFP, nes jie visada palaiko tą patį santykį tarp tinklelio padėties ir taikinio padėties, nepaisant didinimo. Tai reiškia, kad  matavimo vienetų vertės liks tokios pačios. Nesvarbu, ar naudojate 3, ar 18 didinimą,  tinklelis išlaiko visas savo vertes.  FFP tinklelio trūkumas yra tas, kad esant mažam didinimui jis atrodo mažas ir plonas, o esant dideliam jis tampa storesnis, todėl esant mažam padidinimui  jį gali būti sunku pamatyti, o esant didžiausiam, tinklelis gali per daug užstoti taikinį.

Antra fokalinė plokštuma

Antra optinio taikiklio plokštuma yra tai, prie ko greičiausiai daugelis medžiotojų yra pripratę, nes 85 % esančių taikiklių rinkoje yra būtent su šia fokaline plokštuma. Didžiausias atributas, kurį pastebėsite yra tas, kad tinklelis išlieka tokio paties dydžio visais padidinimais. Taip yra dėl to, kad tinklelis yra už didinamojo lęšio. Naudojant SFP tinklelį,   atstumo išlaikymas yra teisingas tik vienu padidinimu, paprastai kai nustatytas didžiausias didinimas. Jei taikiklio padidinimas nustatytas mažesnis, tinklelio santykinis  dydis, lyginant su taikiniu, pasikeis ir pasikeis atstumas. Galite naudoti matematinę formulę, kad išsiaiškintumėte tarpą kiekvienam didinimo nustatymui, tačiau tai tampa sudėtinga ir painu, ir nėra tinkama medžioklei. Jei šaudote iš tolimojo nuotolio tik didžiausiu padidinimu, tai nėra problema ir SFP taikiklis veiks gerai. Vienas tokio optinio taikiklio pranašumų lyginant su FFP, kad jūs turite statinį, lengvai matomą tinklelį net ir esant mažiausiam padidinimui.

Tai visgi, kurį optinį taikiklį pasirinkti?

Tiesą sakant, viskas visų pirma priklauso nuo to, kokioms medžioklėms pirmiausiai teikiate pirmenybę. FFP (angl. first focal plane) optiniai taikikliai bus pranašesni šaudant ar medžiojant didesniais atstumais. Trūkumas medžiojant prieblandoje ir esant mažesniam didinimui, nes sunkiau matosi tinklelio  linijos. Galimas dar vienas minusas, jei bandote šaudyti į labai mažą taikinį  didesniu atstumu,  tinklelis gali uždengti taikinį, nes jis padidės esant maksimaliam didinimui. Kaina yra kitas dalykas. Paprastai FFP taikiklis yra šiek tiek brangesnis nei  SFP taikiklis, dėl sudėtingesnės sistemos. 

SFP taikiklio privalumas yra tas, kad lengvai matomas kryželis visais padidinimo nustatymais ir nesikeičia kryželio dydis, todėl lengviau matyti, ypač tiems, kurie naudoja šiuos taikiklius medžioklei. Taip pat juos lengviau naudoti esant mažesniam didinimui. Yra pigesni lyginant su FFP taikikliais. Jie taip pat turi ne tik privalumų bet ir minusų. Pagrindinis trūkumas tas, kad ne visada patikimas skirtingo  nuotolio šaudymui.

Žinoti įvairių tipų taikiklius, taip pat skirtumus tarp FFP ir SFP taikiklių, labai svarbu visiems medžiotojams, ypač kai jų aistros yra susijusios su medžiokle ar profesionaliu šaudymu. Jei norite įsigyti naują  optiką, pagalvokite kokioms medžioklėms bus dažniausiai naudojama, pagal tai ir rinkitės. Neleiskite kitiems įtikinėti Jus, kad vienas yra „geresnis“ už kitą.

Nei tauko, nei plauko!

 

 

Parašykite komentarą