Šernas iš esmės randamas visame pasaulyje, turintis daug skirtingų porūšių. Jie klesti ne tik europoje, kur daro didelę žalą pasėliams, sodams ir parkams, o taip pat ir Lietuvoje.
Sus scrofa, lotyniškas šerno pavadinimas, patenka į Europos stambiųjų medžiojamųjų gyvūnų kategoriją. Mažasis dryžuotas jaunas šerniukas užauga dideliu ir pavojingu gyvūnu. Visiškai suaugusio šerno galva yra didžiulė ir sudaro maždaug trečdalį viso jo kūno ilgio. Ji pritaikyta knisti ir ieškoti po žeme esančius augalus ir šaknis, taip pat smulkius gyvūnus ir vabzdžius. Šernas maitinasi augalais, ir gyvūnais (visaėdis), kaip ir mes, žmonės.
Šernų dydis įvairiuose žemynuose skiriasi – kuo toliau į rytus, tuo jie didesni. Vidutiniškai šerno dydis yra 150 cm ilgio ir apie 80 cm aukščio.
Europoje yra dvi pagrindinės svorio kategorijos:
- 75–100 kg: subrendęs šerno patinas arba vok.„keiler“.
- 60-80 kg: pilnai suaugusi patelė
- Lenkijoje patinas gali sverti iki 130 kg ir yra apytiksliai 10 cm aukštesnis ir ilgesnis.
- Kai kurie šernai Vidurio ir Vakarų Europoje gali sverti net 200 kg.
- Mandžiūrijoje jums gali pasisekti sumedžioti 350 kg sveriantį kuilį, kurio pečių plotis yra 125 cm, kitaip tariant, rudojo lokio dydžio!
Šerno kailį sudaro storas rudas apatinis kailis su ilgais, šeriais.
Šernai yra socialūs gyvūnai, kurie sudaro mažesnes ar didesnes grupes, kurios dažnai vadinamos bandomis. Bandą dažniausiasi sudaro beveik vien patelės, o jam vadovauja seniausia patelė.
Patinėlis palieka bandą sulaukęs maždaug metų ir gyvena laisvai susimezgusiose suaugusių patinų grupėse. Tačiau seni kuiliai klaidžioja vieni. Šernai lytiškai subręsta 3-4 metų amžiaus, o patelė yra reprodukcinė jau 1-2 metų amžiaus. Kuo vyresnė paršavedė, tuo ilgesnis nėštumo laikotarpis. Nėštumas gali trukti nuo 114 iki 140 dienų, o paršeliai paprastai gimsta kovo–gegužės mėnesiais vadose nuo 4–12 šerniukų. Patelė iš lapų, žolės ir šakų suvelia savotišką lizdą, kuriame vedami šerniukai. Jei patelė nugaišta, paršelius priima kita patelė. Ką tik atvesti šerniukai sveria 500-1000 g. , bet žindomi greitai auga. Jau po dviejų savaičių paršeliai seka paskui motiną ir pradeda ėsti kietą maistą. Žindymo laikotarpis trunka apie 2-3 mėnesius. Dryžuotą kailį paršeliai išlaiko maždaug iki trijų mėnesių amžiaus, o sulaukę maždaug aštuonių mėnesių kailis būna visiškai vienodas. Šernas gamtoje paprastai gyvena 5-6 metus, kai kurie gali gyventi net 15 metų.
Šernas turi nedaug priešų. Didžiausias šerno priešas po žmogaus-vilkas. Skaičiuojama, kad vienas vilkas per metus gali numedžioti net 50-80 šernų, tačiau daugiausia jaunų/nesubrendusių šernų. Vilkai vengia senų kuilių, nes jie yra per daug pavojingi. Suaugusios patelės medžiojamos tik išskirtiniais atvejais.
Gerai žinomas faktas, kad šernai yra pavojingi. Jau romėnų ir senovės graikų akmens amžiaus urvų paveiksluose vaizduojami šernų išpuoliai. Šerno ilgi apatiniai iltys yra didžiulis ginklas, paprastai būna 10–12 cm ilgio. Jie išlieka aštrūs, nes yra nuolat šlifuojami trumpesnių viršutinių ilčių.
Šernai vis labiau plinta visoje Europoje ir tai kelia vis didesnius iššūkius. Ypač smarkiai nukentėjo Berlynas, nes mieste yra daug parkų ir žaliųjų zonų, kurios vilioja gyvūnus. Skaičiuojama, kad šiandien mieste gyvena net 10 000 šernų, kurie dėl savo destruktyvaus elgesio ir vietos gyventojams keliamo pavojaus sukelia didelių problemų.
O Danijoje šernų buvo tūkstančius metų, tačiau XIX amžiaus pradžioje jie buvo išnaikinti. Tačiau šiandien daugelis šernų iš didelių šernų populiacijų Šiaurės Vokietijoje reguliariai migruoja į Daniją (Pietų Jutlandiją), džiugindami medžiotojus ir gamtos entuziastus. Tačiau kyla didelis susirūpinimas, kad Danijos kiaulių bandos bus užkrėstos ligomis, o tai būtų katastrofiška žemės ūkiui ir šalies milijardų kronų kiaulienos eksportui.
Šernų medžioklė dažniausiai vyksta tykojimo arba varominių medžioklių forma. Medžiotojas sėdi bokšte ir laukia, kol praeis šernas. Šernai yra protingi gyvūnai ir greitai išmoksta, kad pavojinga būti atviroje vietoje dienos metu. Todėl daug šernų medžiojama naktį , o tai kelia ypatingus reikalavimus taikymuisi. Kai medžioklės metu 40 km/val. greičiu atbėga šernai, Infiray kolimatorius yra geras pasirinkimas. Šerno oda yra itin stora ir kieta, o didžiąją dalį pečių srities dengia storas riebalų sluoksnis, todėl pirmenybė visų pirma teikiama galingesniems kalibrams. Labai pavojinga tamsią naktį ieškoti sužeisto šerno – todėl būtinas galingas kalibras su patikima kulka.