Didinimas

Didinimas arba galia yra vienas iš svarbiausių aspektų renkantis žiūronus medžioklei, tačiau tai neturėtų būti vienintelis veiksnys, kuris nulemtų Jūsų sprendimą įsigyti žiūronus. Norėdami suprasti didinimą, atkreipkite dėmesį, kad tai yra pirmasis žiūrono aprašymo skaičius, pvz., 10 × 40. Šiuo atveju jo padidinimo galia yra 10, o tai reiškia, kad objektas, į kurį žiūrite, atrodys 10 kartų arčiau nei žiūrint plika akimi. Taigi už 200 metrų stovintis stirninas atrodys 20 metrų atstumu. Gali atrodyti logiška manyti, kad didžiausio galingumo žiūronai yra geriausi, tačiau paprastai kuo didesnė galia, tuo jautresni žiūronai yra mažiems judesiams. Todėl kai kuriems medžiotojams labai didelės galios žiūronus gali būti sunkiau naudoti. Daugumai medžioklių įprastomis sąlygomis turėtų pakakti nuo 8 iki 10 kartų.

Objektyvo lęšiai

Objektyvo lęšiai esantys žiūronų priekyje matuojami milimetrais. Objektyvo lęšis yra antras skaičius aprašyme, pavyzdžiui, „42“. Tipiški objektyvų dydžiai yra 25–28 mm kompaktiškiems žiūronams, apie 30 mm vidutinio dydžio žiūronams, 40–42 mm – pilno dydžio, ir 50 mm ir dideliems žiūronų modeliams. Nuo objektyvo dydžio priklauso koks šviesos kiekis pateks į žiūronus. Didesni lęšiai, praleidžiantys daugiau šviesos, paprastai būna efektyvesni esant silpnam apšvietimui. Bet tai nereiškia, kad turime atsisakyti kitų ir iškart įsigyti didelio objektyvo žiūronus. Neskubėkite, nes kuo didesni objektyvo lęšiai, tuo sunkesni žiūronai. Kaip vėliau sužinosite, objektyvo dydis taip pat susijęs su kitais veiksniais, kurie dar turi būti aptarti.

Lęšių padengimas

Taip pat labai svarbus veiksnys, į kurį būtina atsižvelgti , lęšių padengimas. Tiesą sakant, lęšių padengimas yra kritinis veiksnys, norint kokybiškai, detaliai apžiūrėti gyvūnus esančius toli. Geros lęšių dangos sumažina šviesos atspindį ant stiklo paviršiaus ir dar labiau pagerina matomą vaizdą. Naudojant lęšius be dangos, šviesos perdavimas iš objektyvų į akių lęšius gali būti mažesnis nei 70%, tačiau gerų lęšių dangos gali tai padidinti iki 95%. Jei svarstote įsigyti kokybiškus žiūronus, vertėtų rinktis tuos, kurių lęšiai dengti pilnai ir turi kelias dangas.

Dydis

Pasirenkant žiūronus reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie bus sunkesni. O tai labai svarbus veiksnys, kurį vertėtų apsvarstyti atsakingai, nes labai sunkūs žiūronai gali apie save priminti dienos bėgyje, kai medžioklė užtrunka ilgiau, nei planavote, taip greičiau pajusite nuovargį.

Žiūronų dydis taip pat bus glaudžiai susijęs su anksčiau aptartų objektyvų lęšių dydžiu, nes dideliuose žiūronuose naudojami dideli lęšiai, kurie praleidžia daugiau šviesos. Bet jei Jūs naudojate mažus žiūronus, kuriuos patogu ir lengva nešiotis, netgi su mažais objektyvo lęšiais, pilnai dengtais daugiasluoksniais padengimais, turėsite taip pat puikius žiūronus pilnai su kaupu tenkinančius Jūsų poreikius.

Matymo laukas

Matymo laukas reiškia plotą, kurį galėsite matyti naudodamiesi žiūronais 1 000 metrų atstumu (iš esmės plotas, kurį galite pamatyti per savo žiūronus jų nejudindami). Logiškai mąstant, didinimas iš dalies yra atsakingas už žiūronų regėjimo lauko matymą. Platus matymo laukas palengvina gyvūno paiešką nejudinant žiūronų. Siauras regėjimo laukas leidžia lengviau iš arčiau apžiūrėti gyvūną. Kadangi objektyvo lęšių dizainas gali paveikti regėjimo lauką, didesnis žiūronų didinimas nebūtinai reiškia siauresnį regėjimo lauką.

Akies reljefas

Akių reljefas yra atstumas tarp okuliaro ir akies, kai yra matomas visas regėjimo laukas. Tai yra pagrindinė specifikacija, jei nešiojate akinius. Jei Jūs viršijate šį atstumą, taip sumažinate matymo lauką. Kuo ilgesnis matymo laukas, tuo lengviau žiūronus naudoti ilgą laiką be nuovargio. Kuo didesnis atstumas nuo akies reljefo, tuo patogiau žiūronus naudoti net ir dėvint akinius ar akinius nuo saulės. Jei medžiodami reguliariai nešiojate akinius, neabejotinai rinkitės žiūronus su didesniu atstumu tarp akies ir okuliaro. Daugumoje žiūronų yra reguliuojami okuliarai, leidžiantys nustatyti maksimalią akių reljefo vertę. Paprastai tai daroma sukant guminius okuliarius, kad sutrumpėtų ar pailgėtų okuliarai.

Išėjimo vyzdžio dydis

Jei dar negirdėjote apie išėjimo vyzdžio dydį, klausykite, nes tai dar vienas svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti. Kokybiški žiūronai visada perteikia ryškesnį vaizdą nei yra iš tikrųjų, taip yra dėl to, kad jie surenka ir perteikia daugiau šviesos. Paprasčiau tariant, didesnis skaičius reiškia ryškesnius vaizdus. Didesnis skaičius rodo geresnį matymą esant silpnam apšvietimui, o judant rankoms bus lengviau išlaikyti pilną objekto vaizdą. Išėjimo vyzdžio dydis apskaičiuojamas objektyvo skersmenį padalijus iš padidinimo skaičiaus. Pavyzdžiui, 8×42 žiūronams 42 padalijus iš 8, lygus 5,25 mm vyzdžio išėjimo skersmuo. Tai rodo jūsų akį pasiekiančio šviesos dydį, kurio vyzdžiai svyruoja nuo maždaug 2 mm ryškioje šviesoje iki 7 mm tamsoje. Žmogaus akies vyzdys esant normaliam apšvietimui yra 3 mm. Pavyzdžiui jei žiūronų 10×24 išėjimo vyzdžio skesmuo yra 2,4, matomas vaizdas bus tamsesnis nei yra ištikrųjų. Esant silpnam apšvietimui, 5 mm ar daugiau išėjimo vyzdys yra geras. Auštant, sutemus ar esant tankiai medžių dangai, turint aukštą išėjimo vyzdžio skaičių, bus lengviau žiūrėti. Dienos šviesoje, išėjimo vyzdžio dydis yra ne toks svarbus, nes beveik visuose žiūronuose siūlomi išėjimo vyzdžiai, kurių ilgis yra didesnis nei 2 mm.

Žiūronų fokusavimas

Žiūronai turi tris pagrindinius fokusavimo tipus. Centrinis fokusavimas su dioptrijų reguliavimu yra labiausiai paplitęs tipas. Jame yra centrinis fokusavimo ratukas kartu su atskiru dioptrijų reguliavimu, kuris leidžia kompensuoti nevienodą regėjimą tarp akių. Šio tipo fokusavimas yra labai patogus medžioklei, nes galite iš anksto sureguliuoti dioptriją, tada viską gerai sufokusuokite centriniu fokusavimo ratu. Daugumai žiūronų dioptrijų reguliavimas yra dešinėje ir pritaikytas reguliuoti tik dešinę optinę sistemą. Individualaus fokusavimo žiūronai reikalauja fokusuoti kiekvieną okuliarą atskirai. Nors jie gali suteikti labai specifinį fokusavimą, jie nėra tokie patogūs daugeliui medžioklės būdų. Fiksuoto fokusavimo žiūronai yra nuolat fokusuojami tam tikram žiūrėjimo atstumui ir nėra plačiai naudojami.

Prizmės tipas

Prizmės tipas yra dar vienas šiek tiek komplikuotas veiksnys. Prizmės yra optiniai elementai, nukreipiantys šviesą iš stebimo vaizdo per žiūroną į jūsų akis. Yra dviejų rūšių prizmės. Senesni „porro prizmės“ žiūronai turi plačius objektyvus, kurie nėra sulyginti su okuliarais. Naujesni „roof prizmės“ modeliai turi išlygintus okuliarus ir objektyvinius lęšius. Nors išvaizdos skirtumas nieko nesako apie optinę kokybę, tačiau turint roof prizmės žiūronus jie bus mažesni ir lengvesni.

Žiūronų apsaugos ypatybės

Jei žiūronus naudosite baidarėse, laive ar lietaus metu, tikriausiai norėsite įsigyti vandeniui atsparius ar aplinkos poveikiui atsparius žiūronus.

Gumos danga

Nors ji nesuteiks visapusiškos apsaugos nuo smūgių, guminė danga vis tiek padeda apsisaugoti nuo nedidelių smūgių ir subraižymų. Tai svarbi bet kokiems žiūronams, skirto naudoti nepatogioje lauko aplinkoje, savybė.

Rūkui atsparūs žiūronai

Žiūronai gali būti paveikti rūko ir drėgmės, kai pereisite iš šaltos į šiltą aplinką. Tai ne tik erzina, bet ir gali pakenkti, jei drėgmė įstrigs viduje. Norėdami įveikti rūką, žiūronų gamintojai orą viduje pakeičia azotu, kuriame nėra drėgmės ir dėl šios priežasties nesikondensuoja. Tai apsaugo nuo vidinių, o ne išorinių lęšių paviršių užteršimo.